Skarby i historia na dnie
Technika umożliwia badanie statków i okrętów, które padły ofiarą agresji człowieka na morzu
W ostatnim czasie dokonano kilku spektakularnych odkryć pod wodą, koło Australii, Brazylii, Gujany, w kanale La Manche i na Bałtyku.
Największe poruszenie wywołała informacja przekazana przez Odyssey Marine Exploration, słynną amerykańską firmę z Florydy specjalizującą się w eksplorowaniu wraków, a zwłaszcza złota, jakie przewoziły. Amerykanie zlokalizowali w kanale La Manche wrak brytyjskiego okrętu wojennego HMS „Victory”.
Uratowana reputacja
Wracał z Lizbony. Wiózł 100 tys. portugalskich monet
– 4 tony złota. W katastrofie spowodowanej sztormem, w 1744 roku zginęło blisko 1000 osób. Był to wówczas najlepiej uzbrojony okręt na świecie, na pokładach miał 110 dział.
Do tej pory wydobyto jedynie dwa, które są w posiadaniu brytyjskiego ministerstwa obrony. XVIII-wieczna prasa brytyjska podała wiadomość o tym, że HMS „Victory” rozbił się o jedną z wysepek w La Manche. Wystawiało to niekorzystne świadectwo sir Johnowi Balchinowi, dowódcy, który uznawany był za świetnego nawigatora.
Tymczasem nurkowie z Odyssey Marine Exploration znaleźli wrak 80 km od miejsca, gdzie miał zatonąć. A to odbudowuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta