Przedsiębiorca może iść do szkoły na koszt firmy
Osoba prowadząca działalność gospodarczą ma prawo zaliczyć do kosztów wydatki związane ze zdobywaniem wiedzy przydatnej w firmie
W ten sposób można ująć jako koszt m.in. opłaty za naukę na studiach. Co istotne, fiskus akceptuje możliwość uwzględniania nie tylko czesnego za naukę na kierunkach ściśle związanych z branżą firmy (np. gdy osoba świadcząca usługi informatyczne zdobywa wiedzę z tego zakresu).
Zgadza się także na rozliczanie opłat za studia z zakresu zarządzania, rachunkowości czy prawa, czyli takie, które są przydatne każdemu przedsiębiorcy.
Lepiej znać się na ludziach
Jedną z najnowszych interpretacji dotyczących tego problemu jest odpowiedź Izby Skarbowej w Warszawie z 19 lutego 2010 r. (IPPB1/415-27/10-2/EC).
Z pytaniem zwrócił się wspólnik spółki cywilnej, która zatrudnia 11 pracowników. Firma zajmuje się detaliczną sprzedażą mebli, sprzętu oświetleniowego i innych artykułów użytku domowego.
Wnioskodawca podkreślił, że istotą działalności gospodarczej jest rozeznanie potrzeb rynku i pozyskiwanie klientów. Wskazał, że uczy się na trzyletnich zaocznych studiach licencjackich na kierunku psychologia w zarządzaniu.
Celem studiów jest przyswojenie klasycznej wiedzy o ekonomii i zarządzaniu w powiązaniu z najnowszymi odkryciami psychologii.
Izba skarbowa zgodziła się, że opłaty za studia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta