Dodatkowe bonusy trudno jest odebrać
Jeśli oprócz wynagrodzenia dajemy podwładnym laptopy czy auta, zasad ich nabycia nie regulujmy zbyt dokładnie. Gdy to zrobimy, nie będzie łatwo zlikwidować te przywileje
Często tworzymy ponadstandardowe systemy motywacji pracowników, zapewniając im np. laptopy czy auta do prywatnego użytku, darmowy abonament medyczny do prywatnej kliniki, polisy grupowego ubezpieczenia na życie.
Reguł przyznawania tych dobrowolnych świadczeń rzeczowych nie regulujmy w układzie zbiorowym pracy czy regulaminie płacowym. Zwiążemy sobie w ten sposób ręce, a cięcia płacowe potrwają w ciężkich czasach miesiącami.
Ryzykujemy nawet, że kryzys minie, zanim dokonamy oszczędności.
Zasada jest taka: im dokładniej w akcie zakładowym wyższego szczebla określimy warunki uzyskiwania bonusów, tym dłużej będzie trwało ich odebranie zatrudnionym.
Pracodawcy z układem zbiorowym pracy czy regulaminem płacowym robią błąd, ustalając w nich warunki uzyskiwania przez podwładnych dodatkowych bonusów ze stosunku pracy. Mają kilka możliwości wycofania się z tych zobowiązań, ale czasochłonnych.
Kryzysowe pakty
Najpierw warto spróbować zawieszenia stosowania części układu lub regulaminu wynagradzania maksymalnie na trzy lata na podstawie art. 91 i 24127 kodeksu pracy.
Walory tego rozwiązania to mniejsza biurokracja i krótsza procedura. Zawieszone postanowienia nie obowiązują przez czas wskazany w porozumieniu z mocy prawa; nie trzeba ich wdrażać w drodze wypowiedzeń bądź porozumień zmieniających. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta