Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef nie uchyli się od wykonania ugody

16 marca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

Postępowanie przed sądem może się zakończyć porozumieniem stron. Skutki będą podobne jak przy wyroku, łącznie z możliwością prowadzenia egzekucji

Ugoda sądowa stanowi porozumienie stron procesu określające zasady zakończenia sporu. Jest zawierana na podstawie wzajemnego kompromisu stron, który zwykle polega na częściowej rezygnacji przez każdą z nich z części swoich roszczeń w celu zakończenia procesu.

Możliwa w każdym momencie

Ugoda sądowa może być zawarta w każdym momencie procesu, dopóki sąd nie wyda wyroku. Dotyczy to także postępowania odwoławczego przed sądem II instancji.

Oznacza to, że zawarcie ugody może nastąpić zarówno na początku procesu, gdy strony poznają swoje stanowiska i środki dowodowe na ich udowodnienie, jak i po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, kiedy analizując jego wyniki, mogą ocenić swoje szanse na wygranie procesu.

Zawarcie ugody sądowej może nastąpić na rozprawie przed sądem, który zgodnie z oświadczeniami stron wpisuje do protokołu treści ugody. Przy czym sąd, przyjmując ugodę do protokołu, ma obowiązek dopilnowania należytej jej redakcji.

Treść ugody musi być bowiem jasna i precyzyjnie określać wzajemne obowiązki stron oraz zakres świadczeń. Jest to tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8574

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament