Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie w każdym wypadku trzeba płacić składkę

16 marca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Magdalena Januszewska

Naszemu pracownikowi skończyła się umowa o pracę 31 grudnia 2009 r. Czy powinniśmy naliczyć składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych 8 stycznia 2010 r. od grudniowego wynagrodzenia? Ostatecznie tego nie zrobiliśmy, ale mam wątpliwości, czy słusznie.

Pracodawca postąpił właściwie. Składki na Fundusz Emerytur Pomostowych opłaca się od wynagrodzenia pracownika, który urodził się po 31 grudnia 1948 r. i wykonuje prace w szczególnych warunkach lub charakterze – w myśl ustawy o emeryturach pomostowych.

Obowiązek opłacania tych składek powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez pracownika prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania ich wykonywania.

Jak wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z uwagi na datę wejścia w życie przepisów wprowadzających obowiązek opłacania tych składek (obowiązują od 1 stycznia 2010 r.) w wypadku osób wykonujących te prace, które na dzień 1 stycznia 2010 r. nie pozostawały już w zatrudnieniu, pracodawca nie ma obowiązku opłacania za nie składek na FEP od wynagrodzeń.

Podstawa prawna:

– art. 35 ust. 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1356)

Brak okładki

Wydanie: 8574

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament