Doradca nie zawsze poświadczy za zgodność z oryginałem
Doradca podatkowy, radca prawny i adwokat mają możliwość uwierzytelniania odpisów dokumentów w postępowaniu podatkowym, kontroli podatkowej i skarbowej. Ustawodawca zapomniał jednak o czynnościach sprawdzających
To nowe uprawnienie przysługuje profesjonalnym pełnomocnikom strony od 1 stycznia 2010 r. na mocy ustawy z 23 października 2009 r. o zmianie ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów (DzU nr 216, poz. 1676).
W myśl dodanego do ordynacji podatkowej art. 194a zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym lub doradcą podatkowym.
Zawarte w odpisie poświadczenie zgodności z oryginałem ma charakter dokumentu urzędowego. W praktyce oznacza to, że organ podatkowy nie może odrzucić – bez przeprowadzenia przeciwdowodu – istnienia faktu stwierdzonego w tak poświadczonym dokumencie. Niestety, wprowadzone regulacje nie są doskonałe.
Co z czynnościami sprawdzającymi
Umiejscowienie art. 194a w rozdziale 11 „Dowody” działu IV ordynacji podatkowej (op)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta