Nie tak łatwo jest wznowić postępowanie
Jedną z przyczyn uzasadniającą wznowienie postępowania jest stwierdzenie przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności z ustawą zasadniczą normy prawnej, na podstawie której zapadło rozstrzygnięcie w danej sprawie
Uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z 17 grudnia 2009 r. (III PZP 2/09) w bardzo wyraźny sposób ograniczyła możliwości wznawiania postępowań cywilnych na podstawie art. 4011 kodeksu postępowania cywilnego.
Teza orzeczenia stanowi, że „orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego stwierdzające w sentencji niezgodność z konstytucją określonej wykładni aktu normatywnego, które nie powoduje utraty mocy obowiązującej przepisu, nie stanowi podstawy do wznowienia postępowania przewidzianej w art. 4011 k.p.c.”.
Przepis ten ma także swoje odpowiedniki we wszystkich ustawach procesowych. Jako przykład wskazać można art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którym można żądać wznowienia postępowania również w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność aktu normatywnego z konstytucją, umową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta