Usługa pozostawania w gotowości nie jest usługą ciągłą
Usługi polegającej na pozostawaniu w gotowości do przejęcia zadań produkcyjnych i ich finansowania w oszacowanym zakresie nie można uznać za usługę ciągłą
Zatem obowiązek podatkowy z tego tytułu powstanie na podstawie art. 19 ust. 1 i 4 ustawy o VAT w dniu wystawienia faktury, ale nie później niż siódmego dnia od dnia wykonania usługi, a opisane świadczenie będzie podlegać 22-proc. VAT.
Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 1 grudnia 2009 r. (IPPP3/ 443-805/09-4/MPe).
Sprawa dotyczyła spółki, która miała świadczyć specjalistyczne usługi dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Zawierałaby z kontrahentami umowy ramowe, w których określone byłoby wynagrodzenie za dostawy towarów oraz za tzw. pozostawanie w gotowości do przejęcia zadań produkcyjnych i ich finansowania w określonym zakresie.
Wynagrodzenie to byłoby płatne każdego miesiąca, pokrywałoby koszty finansowe i koszty pośrednie niezwiązane z wyprodukowanym wyrobem, lecz z przygotowaniem transakcji i zarządzaniem projektem.
Wątpliwości budził moment powstania obowiązku podatkowego w VAT w związku z obciążeniem kontrahentów kosztami pozostawania w gotowości i wysokość stawki VAT.
Zdaniem podatnika samo pozostawanie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta