Finansowa zachęta do zawarcia długoterminowej umowy najmu nie podlega VAT
Jeżeli kwota otrzymana jednorazowo od wynajmującego stanowi zachętę do zawarcia umowy najmu, nie może być traktowana dla celów VAT jako wynagrodzenie za świadczoną usługę
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 grudnia 2009 r. (ILPP1/443-1079/09-2/BP).
Sprawa dotyczyła spółki, która wynajmowała pomieszczenia na cele własnej działalności. Ponieważ umowa najmu dobiegała końca, rozważała zawarcie z dotychczasowym wynajmującym nowej, długoterminowej umowy najmu. W wyniku negocjacji otrzymała od wynajmującego finansową zachętę do zawarcia umowy.
Kwota ta miała ponadto ułatwić spółce przeprowadzenie w pomieszczeniach prac adaptacyjnych. We wniosku o interpretację przepisów podatkowych spółka pytała, czy z tytułu otrzymania pieniędzy ma zapłacić VAT.
Jej zdaniem uzyskanie wskazanej kwoty nie jest związane ani z dostawą towarów, ani ze świadczeniem usług, spółka otrzymała ją jedynie z tytułu wyrażenia zgody na zawarcie długoterminowej umowy najmu. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta