Gdy przysługuje prawo pierwokupu, transakcja jest warunkowa
Kupując grunt, trzeba się liczyć z tym, że atrakcyjną nieruchomość może nam sprzątnąć sprzed nosa na przykład gmina lub Agencja Nieruchomości Rolnych
Nie ma pełnej swobody w zbywaniu nieruchomości. Przepisy przyznają niektórym podmiotom prawo pierwokupu gruntów niezabudowanych.
Nieważna bez formalności
Takie prawo przysługuje gminom wobec gruntów komunalnych i Agencji Nieruchomości Rolnych w stosunku do nieruchomości rolnych. Tego typu przywilej przysługuje także innym podmiotom (patrz ramka).
Ale prawo pierwokupu przyznają nie tylko przepisy. Można je także zastrzec w umowie cywilnej. Może być ono ustanowione zarówno na rzecz osób prawnych, jak i fizycznych, a także innych podmiotów nieposiadających osobowości prawnej, które mogą nabywać we własnym imieniu prawa, np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.
Uwaga! Przed planowanym zakupem należy uzyskać aktualny odpis z księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Prawo pierwokupu wynikające z umowy może być ujawnione w księdze wieczystej.
Może dotyczyć zarówno prawa pierwokupu nieruchomości lub jej części oraz udziału we współwłasności nieruchomości, jak i prawa pierwokupu użytkowania wieczystego i udziału.
Dwie umowy, dwie wizyty
W praktyce wygląda to następująco. Kupujący zawiera ze sprzedającym notarialną umowę sprzedaży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta