Minimum większe od maksimum
Protesty przeciwko niezrealizowaniu aspiracji społeczeństwa często przypominają wygrażanie pięścią Panu Bogu za to, że jest susza lub powódź
W drugiej połowie lat 70. interesującą koncepcję przedstawili Marek Ostrowski i Zdzisław Sadowski. Wprowadzili oni pojęcia: wzrostu maksymalnie możliwego (determinowanego wykorzystaniem czynników wzrostu) oraz minimalnie niezbędnego (określanego przez oczekiwania społeczne). Kryzys społeczno-gospodarczy, ich zdaniem, następuje wtedy, kiedy wzrost minimalnie niezbędny jest większy od maksymalnie możliwego.
Koncepcja ta doskonale oddawała ówczesną sytuację. A biorąc pod uwagę to, co działo się w Polsce od roku 1980, uznać ją można za wręcz proroczą.
Rzecz jasna sytuacja „minimum większe od maksimum” nie odnosi się tylko do Polski sprzed trzydziestu lat. Ma, przy pewnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta