Sesję zwoła wojewoda, a obrady poprowadzi radny senior
12 marca weszły w życie przepisy usuwające uciążliwą lukę prawną z samorządowych ustaw ustrojowych. Chodzi o brak wskazania właściwych organów do zwołania sesji rady w sytuacji odwołania lub rezygnacji jej prezydium
Zgodnie z treścią art. 19 ustawy o samorządzie gminnym rada wybiera ze swego grona przewodniczącego i od jednego do trzech wiceprzewodniczących.
Tworzą oni razem tzw. prezydium rady. Wybór prezydium następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
Powołanie i odwołanie
W tym samym trybie rada może odwołać zarówno przewodniczącego rady, jak i jego zastępców, z zastrzeżeniem, że wniosek w tej sprawie musi być złożony przez co najmniej 1/4 ustawowego składu rady. Jak wynika natomiast z treści art. 19 ust. 5 każdy członek prezydium może również złożyć rezygnację z zajmowanej funkcji.
W takim przypadku rada powinna w ciągu jednego miesiąca od dnia złożenia tej rezygnacji podjąć uchwałę w tej sprawie. Jak podkreśla Andrzej Szewc, ani wykładnia językowa, ani systemowa nie uzasadniają twierdzenia, że rezygnacja z funkcji i odwołanie są instytucjami tożsamymi.
Przeciwnie, należy traktować je jako odrębne.
Dlatego też przyjęcie rezygnacji albo jej odrzucenie (taka możliwość również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta