Jak organizacje pożytku publicznego prowadzą księgi rachunkowe
Organizacje pożytku publicznego prowadzą księgi rachunkowe i sporządzają sprawozdanie finansowe według nieco innych niż większość jednostek zasad. Jest to spowodowane ich szczególnym statusem prawnym
Organizacja pożytku publicznego (dalej OPP) jest zobowiązana do dostosowania sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych do wymogów określonych ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Powinna zapewnić wyodrębnienie w ewidencji księgowej przychodów, kosztów i wyników dotyczących poszczególnych rodzajów działalności pożytku publicznego.
Pomogą w tym dodatkowe rejestry dokumentów księgowych, kont syntetycznych lub analitycznych. Wyodrębnić należy odpowiednie konta kosztów, przychodów i wyniku zarówno dla odpłatnej, jak i nieodpłatnej działalności pożytku publicznego.
Rozporządzenie ministra
Jednostki niebędące spółkami prawa handlowego, nieprowadzące działalności gospodarczej, takie jak:
fundacje, stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze, organizacje dobroczynności i opieki społecznej oraz przedstawicielstwa przedsiębiorstw zagranicznych są uprawnione do prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej (DzU z 2001 r. nr 137, poz. 1539, oraz z 2003 r. nr 11,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta