Nie każdemu wolno podpisać angaż z prezesem spółki
To wspólnicy decydują, kto zawrze umowę z członkiem zarządu albo ją rozwiąże. A gdy tego nie określą, czynności te wykona rada nadzorcza lub pełnomocnik
Sposób reprezentacji spółki z o.o. określają wspólnicy albo w umowie spółki, albo w uchwale zgromadzenia wspólników.
Jeśli tego nie zrobią – w myśl art. 210 § 1 kodeksu spółek handlowych w związku z art. 31 § 1 kodeksu pracy – spółka w sprawach z zakresu prawa pracy wobec członków zarządu może być reprezentowana przez dwa organy: radę nadzorczą, jeśli została powołana, lub pełnomocnika powołanego uchwałą wspólników.
Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 4 sierpnia 2009 r. (I PK 42/09).
Odwołał się do literalnej wykładni art. 210 § 1 k.s.h., zgodnie z którą użycie przez ustawodawcę spójnika „lub” oznaczającego alternatywę zwykłą, powoduje, że za podmioty uprawnione do występowania w imieniu spółki w sprawach pracowniczych należy uznać na równi radę nadzorczą, jak i pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników.
PrzykładW trakcie pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki z o.o. pracownica dała się poznać jako osoba niekompetentna, która nie przejawia należytej dbałości o interes gospodarczy zakładu. Efektem jej zaniedbań było doprowadzenie spółki na skraj upadłości.
W tej sytuacji wspólnicy zwołali nadzwyczajne zgromadzenie, na którym podjęli uchwałę powołującą pełnomocnika w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta