Tatar w pomidorach
Od wielkiego zwycięstwa kniazia Glińskiego nad Tatarami upłynęło wprawdzie pięć wieków, ale pamięć o triumfie nad pohańcem jest wśród władz i ludności rejonu kleckiego wciąż żywa.
Na dawnym polu bitwy, sowchozowych ziemiach między rzeczkami Łanią i Ceprą, usypano niewielki kopiec, nad którym wznosi się krzyż. U jego stóp granitowa tablica wmurowana w polodowcowy głaz głosi triumf litewskiego i ruskiego oręża.
Liczące niewiele ponad dziesięć tysięcy mieszkańców miasteczko położone 30 kilometrów na wschód od Baranowicz to dawna stolica jednej z ordynacji radziwiłłowskich, kleckiej. Ale ze zniszczonego przez Szwedów podczas wojny północnej zamku Radziwiłłów nie pozostał kamień na kamieniu. O dawnej chwale miasteczka przypomina, oprócz zarośniętych trawą wałów tysiącletniego grodziska i paru stuletnich kamieniczek, tylko cerkiew Zwiastowania NMP o architekturze barokowego łacińskiego kościoła. I rzeczywiście – to oddany w XIX w. parafii prawosławnej kościół dominikanów ufundowany w 1683 r. przez Stanisława Kazimierza Radziwiłła. Za czasów sowieckich mieścił się w nim warsztat mechaniczny. Dziś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta