Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze się należą, chociaż pracy nie było

07 kwietnia 2010 | Dobra firma | Jadwiga Sztabińska

Pracownik jest wynagradzany według stałej stawki miesięcznej. Od 1 do 26 lutego 2010 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, w związku z czym wypłaciłam mu zasiłek chorobowy za 26 dni. Ponieważ 27 i 28 lutego były dniami wolnymi, wynagrodzenia za pracę już nie naliczyłam. Należy się ono przecież tylko za pracę wykonaną. Teraz mam jednak wątpliwości, czy postąpiłam słusznie.

Działanie było nieprawidłowe. Stoi bowiem w sprzeczności z § 11 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

Do obliczenia wynagrodzenia za część miesiąca, w którym pracownik choruje i uzyskuje świadczenie chorobowe, przepis ten nakazuje używać dzielnika 30, bez względu na to, ile faktycznie dany miesiąc miał dni.

Była praca, będą pieniądze

Powoduje to kłopoty, zwłaszcza w miesiącach liczących 31 dni, w których pracownik tylko przez jeden dzień pracował, a przez pozostałe dni był na chorobowym. Zastosowanie dzielnika 30 prowadzi w takim wypadku do wyniku 0 zł.

Tymczasem zadania zostały wykonane, więc za dzień pracy wynagrodzenie się należy (art. 80 k.p.). Dlatego resort pracy i GIP (GPP-87-4560-64/09/PE/RP) uważają, że powinno zostać naliczone i wypłacone....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8592

Spis treści
Zamów abonament