Szef odpowie za niewydanie świadectwa pracy
Gdy podwładny odchodzi z firmy, ta musi wystawić i przekazać mu na koniec świadectwo. Dokument ten zawiera informacje potrzebne kolejnemu pracodawcy. Z jego wydaniem nie wolno się spóźnić
Świadectwo pracy jest bardzo ważne dla każdego zatrudnionego. Potwierdza bowiem staż pracy, okresy nieskładkowe uwzględniane przy nabyciu prawa do emerytury, a także informuje każdego kolejnego pracodawcę o uprawnieniach urlopowych pracownika, okresie pobierania wynagrodzenia chorobowego, jeśli zatrudnienie ustało w trakcie roku kalendarzowego, czy ewentualnych zajęciach komorniczych.
Nie zwlekaj z wystawieniem
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy (art. 97 k.p.). Powinien to być ostatni dzień pracownika w firmie. Wydania świadectwa nie można uzależniać od uprzedniego jego rozliczenia się z pracodawcą.
Tylko w jednym przypadku pracodawca nie musi od razu przygotowywać świadectwa pracy. Mianowicie wówczas, gdy umowy o pracę są zawierane kolejno po sobie, tzn. jedna się kończy i zaraz po niej podpisywana jest następna. Jeśli jednak pracownik zażąda świadectwa (a ma do tego prawo), pracodawca nie może odmówić.
W świadectwie pracy należy podać wszystkie niezbędne dane potwierdzające przebieg zatrudnienia. Są to informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta