Menedżer na kontrakcie może czasem wybrać, od czego zapłaci składki
Będzie tak, gdy kontrakt łączy z działalnością gospodarczą, która obejmuje szerszy katalog usług niż zarządzanie firmą. W innych sytuacjach przepisy nie zostawiają takiej swobody
Dla celów ubezpieczeniowych kontrakt menedżerski, w zależności od postanowień w nim zawartych i woli obu stron, może być albo umową o pracę, albo umową-zleceniem, do której stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Zatem osoba świadcząca usługi menedżerskie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu jako pracownik lub jako zleceniobiorca, nawet jeśli kontrakt zawarła jako przedsiębiorca i uzyskuje przychody tylko z tego kontraktu.
W przypadku gdy menedżer osiąga przychody ze swojej działalności gospodarczej (np. oprócz zarządzania świadczy jeszcze innego rodzaju usługi, np. doradztwo) i jednocześnie z zawartego kontraktu menedżerskiego – nawet jeśli kontrakt jest podpisany w przedmiocie tej działalności – wówczas z każdego tytułu musi być opłacana składka zdrowotna, a składki społeczne ze zlecenia lub z działalności, w zależności od wysokości przychodu z umowy cywilnej. Ale po kolei.
Ważne źródło przychodów
Aby rozstrzygnąć kwestię ubezpieczeń społecznych menedżera, najpierw należy zacząć od ustalenia źródła przychodów do celów podatkowych. Otóż menedżer, który prowadzi działalność gospodarczą z zawartym kontraktem menedżerskim, nie może się rozliczać z przychodów uzyskanych z tego kontraktu jako przedsiębiorca.
Przychody uzyskiwane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta