Pozostawili wspaniałe dziedzictwo
Świat wyraża solidarność z Polską i uznanie dla dokonań zmarłych
W instytucjach Unii Europejskiej panowała wczoraj żałoba. W Brukseli uczciły one pamięć ofiar katastrofy minutą ciszy. Od zadumy nad tragedią rozpoczęło się także nadzwyczajne uroczyste posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej, czyli władz NATO. Przed wszystkimi instytucjami UE i NATO w Brukseli flagi są opuszczone do połowy masztów.
W Parlamencie Europejskim wystawiona została księga kondolencyjna i ekran, na którym bez przerwy pokazywane są zdjęcia poległych Polaków. Nadzwyczajna sesja PE, będąca uroczystym hołdem złożonym ofiarom katastrofy, zaplanowana jest na środę. Weźmie w niej także udział Jose Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej. Jak powiedziała jego rzeczniczka, Barroso przybędzie też we wtorek wieczorem do PE, aby uczestniczyć w otwarciu wystawy poświęconej 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Impreza była planowana wcześniej, ale w związku z katastrofą w Smoleńsku zyskała nowy tragiczny kontekst.
Wpisu do księgi kondolencyjnej w Ambasadzie RP w Waszyngtonie dokonała szefowa dyplomacji USA Hillary Clinton. – My, Amerykanie, jesteśmy z wami teraz i na zawsze. Nie mam wątpliwości, że mimo niewyobrażalnych strat, które Polska poniosła, nadal będzie ona podążać ku lepszej przyszłości – podkreśliła, zauważając, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta