Pomagamy już od ponad 12 lat
Rocznie realizują prawie 200 tys. refundacji za usługi lecznicze, rehabilitację, zakup sprzętu medycznego i drogich lekarstw
62 miliony złotych. Tyle pieniędzy w ubiegłym roku wpłynęło na konto Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” z jednego procenta podatku. To absolutny rekord. Żadna inna organizacja pożytku publicznego nie zdobyła takiej sumy. Wam się udało. Dlaczego?
Stanisław Kowalski: Na zaufanie pracujemy już od ponad dziesięciu lat. Przez ten czas wypracowaliśmy bardzo dobry system pomocy. 95 proc. pieniędzy z jednego procenta choć jest na naszym koncie, nie należy do nas, ale do dzieci – podopiecznych fundacji. Każde z nich ma bowiem własne subkonto, na którym gromadzi środki potrzebne na leczenie. Ludzie wiedzą, że oddając nam pieniądze, tak naprawdę oddają je konkretnemu dziecku.
Jak wyglądały pierwsze lata działalności fundacji? Dlaczego powstała?
Na początku nie myślałem o zakładaniu fundacji. Byłem akurat w trudnym okresie swojego życia, moja żona zginęła w wypadku samochodowym. A ponieważ wówczas miałem pieniądze, które mogłem przeznaczyć na działalność charytatywną, uznałem, że można to wykorzystać. I tak się zaczęło.
W jaki sposób wyszukiwał pan dzieci, którym trzeba pomóc?
Zamieściłem ogłoszenie w gazecie. Napisałem w nim, że będę wspierał dzieci poszkodowane w wypadkach samochodowych. Na mój apel odpowiedziały tylko dwie osoby. A ponieważ początkowe założenia były takie, że nie będę pomagał pojedynczym osobom, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta