Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z powodu przecinka trzeba zmienić prawo energetyczne

13 kwietnia 2010 | Prawo | Krzysztof Gorzelak
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

By uniknąć sporów co do dopuszczalnych sposobów realizacji obowiązku publicznej sprzedaży energii, Sejm jak najrychlej powinien znowelizować prawo energetyczne – twierdzi aplikant radcowski, prawnik w Norton Rose Piotr Strawa i Wspólnicy sp.k.

Stosunkowo niedawne wejście w życie większości przepisów znowelizowanej 8 stycznia 2010 r. ustawy – Prawo energetyczne skłania do refleksji nad potrzebą dokonania kolejnej nowelizacji, a ściślej mówiąc zmiany art. 49a ust. 1 i 2, który wejdzie w życie 9 sierpnia 2010 r.

Felerny przepis

Art. 49a ust. 2 wprowadzi obowiązek dokonywania sprzedaży 85 proc. wolumenu energii elektrycznej wytworzonej przez przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej, mające prawo do otrzymywania środków na pokrycie kosztów osieroconych, wyłącznie na warunkach określonych w tym przepisie.

Stanowi on, że energia może być sprzedawana w sposób zapewniający publiczny, równy dostęp do energii, w drodze otwartego przetargu, na internetowej platformie handlowej na rynku regulowanym w rozumieniu ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi lub na giełdach towarowych w rozumieniu ustawy z 26 października 2000 r.

Fraza „na rynku regulowanym w rozumieniu ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi” została dodana do pierwotnie uchwalonej wersji omawianego przepisu zgodnie z poprawką nr 17 Senatu z 17 grudnia 2009 r., przyjętej następnie przez Sejm. Wprowadzając ją, dopuszczono się błędu legislacyjnego polegającego na braku oddzielenia przecinkiem ciągu wyrazów „na internetowej platformie handlowej” oraz „na rynku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8597

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament