Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiceprezes banku szefem Rady Polityki Pieniężnej

13 kwietnia 2010 | Ekonomia | Konrad Krasuski
Kadencja prezesa NBP Sławomira Skrzypka zakończyła się tragicznie. Na zdjęciu siedziba banku centralnego w Warszawie
autor zdjęcia: Dariusz Pisarek
źródło: Fotorzepa
Kadencja prezesa NBP Sławomira Skrzypka zakończyła się tragicznie. Na zdjęciu siedziba banku centralnego w Warszawie

Pierwszy wiceprezes NBP będzie zwoływał posiedzenia Rady i głosował na jej posiedzeniach. Pełniący obowiązki prezydenta oczekuje od RPP decyzji koniecznych z punktu widzenia polityki finansowej państwa

Wczoraj na pierwszym po śmierci prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka specjalnym posiedzeniu zebrała się Rada Polityki Pieniężnej. Wszystko wskazywało na to, że jej członkowie wybiorą spośród siebie osobę, która będzie prowadziła obrady (do tej pory przewodniczącym RPP był szef NBP). Do tego jednak nie doszło. “Posiedzeniu przewodniczył pierwszy zastępca prezesa Narodowego Banku Polskiego Piotr Wiesiołek” – napisano w komunikacie NBP.

To właśnie Wiesiołek przejął w sobotę obowiązki prezesa banku centralnego. – NBP funkcjonuje w sposób niezakłócony i realizuje wszystkie ustawowe zadania banku centralnego – podkreślili członkowie Rady.

Kolejne posiedzenia

RPP nie zastosowała się do niektórych sugestii, aby nie zamykać wczorajszego posiedzenia. – By zachować ciągłość polityki pieniężnej i podjąć decyzję o stopach procentowych w zaplanowanym terminie, Rada powinna zadecydować, że obrady przedłuża aż do końca kwietnia – stwierdził Dariusz Filar, członek Rady poprzedniej kadencji.

W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8597

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament