Za brak zezwolenia grożą wysokie kary
Nawet 20 tys. zł może zapłacić osoba prowadząca dom opieki całodobowej dla osób w podeszłym wieku, przewlekle chorych lub niepełnosprawnych bez uzyskania zezwolenia wymaganego przepisami prawa
Nowe zasady prowadzenia domów zapewniających całodobową opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi i w podeszłym wieku wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, uchwalona przez Sejm 12 lutego 2010 r., a której przepisy obowiązują od 31 marca 2010 r. Jej tekst został opublikowany w DzU nr 40 poz. 229.
Z wnioskiem do wojewody
Tak jak do tej pory działalność polegająca na prowadzeniu placówki zapewniającej całodobową opiekę wymaga uprzedniego uzyskania zezwolenia, które wydaje wojewoda. Zezwolenie takie można uzyskać, jeżeli wnioskodawca spełnia określone w przepisach ustawy warunki, w szczególności standardy wynikające z jej art. 68.
Przepis ten określa, jakie rodzaje usług opiekuńczych i bytowych placówka opieki całodobowej ma obowiązek świadczyć. Określono w nim również warunki, jakie powinien spełniać budynek, w którym placówka ma mieć swoją siedzibę, w tym wymagania, jakie są stawiane pokojom mieszkalnym, przeznaczonym na pobyt pensjonariuszy.
Zezwolenie wydawane jest na wniosek, do którego dołączyć należy: tytuł prawny do nieruchomości, na której usytuowany jest dom, zaświadczenie właściwego organu budowlanego potwierdzającego możliwość użytkowania budynku zgodnie z zamierzonym celem, koncepcję prowadzenia placówki, informację o sposobie jej finansowania.
Do wniosku dołączyć należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta