Blokada firmowego konta nie dowodzi kłopotów przedsiębiorcy
Zdaniem niektórych sądów nawet zablokowanie konta przez fiskusa nie dowodzi kłopotów finansowych firmy. Ma to znaczenie w sporach z fiskusem, kiedy firma niemająca dostępu do swoich kont stara się o zwolnienie z kosztów sądowych
Obecnie przedsiębiorca nie zawsze musi posługiwać się firmowym kontem bankowym. Pozwalają na to przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i ordynacji podatkowej >patrz ramki. Konsekwencją rozluźnienia rygorów w zakresie przymusu posiadania konta firmowego jest zmniejszenie znaczenia takich dokumentów, jak historia tego konta.
Spółka może mieć aktywa
Firma może dysponować jakimiś aktywami pomimo zablokowania kont firmowych.
Takie stanowisko zajął WSA w Gliwicach w postanowieniu z 14 września 2009 r. (III SA/Gl 316/09). Zapadło ono na niekorzyść spółki, której fiskus zablokował konta, starającej się o przyznanie pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych w sporze przed WSA w sprawie podatku VAT.
Jeżeli ten kierunek interpretacji przepisów utrzyma się w przyszłości, to firmy z zablokowanymi kontami będą musiały przedstawiać w sądach dziesiątki dokumentów potwierdzających, że mają kłopoty.
Sprawa dotyczyła spółki z o.o., której fiskus zablokował wszystkie konta bankowe, uniemożliwiając pozyskanie i dysponowanie środkami finansowymi. Wszystkie składniki mienia ruchomego i nieruchomości zostały zajęte przez komorników. Spółka chciała wnieść skargę na decyzje organów podatkowych do WSA. Nie miała jednak możliwości pokrycia kosztów procesu. Wystąpiła więc z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta