Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kupujący za dużo dziś ryzykuje

19 kwietnia 2010 | Nieruchomości, budownictwo | Grażyna Błaszczak
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Co zrobić, aby mieć pewność, że pieniądze, które wpłacamy deweloperowi, rzeczywiście są przeznaczane na budowę naszego przyszłego mieszkania, a nieruchomość nie została obciążona zobowiązaniami firmy?

> Nasz kraj jest niechlubnym wyjątkiem w Unii Europejskiej, gdzie istnieje przyzwolenie na obciążanie klienta całkowitym ryzykiem opóźnień w budowie, braku notarialnego przekazania nabytego lokalu albo bankructwa dewelopera, łącznie z utratą wpłaconych pieniędzy oraz mieszkania, przy pozostawieniu nabywcy z obowiązkiem spłaty zaciągniętego kredytu hipotecznego. Kraje Wspólnoty już kilkadziesiąt lat temu podjęły odpowiednie kroki legislacyjne w tym obszarze – mówi Konrad Płochocki, prawnik, ekspert Fundacji na rzecz Kredytu Hipotecznego.

Bez ustawy...

Tymczasem w Polsce od kilku lat nie może się wyklarować projekt ustawy, która chroniłaby nabywców nowych mieszkań. Było kilka propozycji rozwiązań, ale zawsze kończyło się na uzgodnieniach międzyresortowych, bo brakowało porozumienia.

Deweloperzy przyznawali, że wprowadzenie ustawowo rozwiązań, które zwiększałyby bezpieczeństwo inwestycji, czyli m.in. obowiązku prowadzenia rachunku powierniczego, podnosiłoby koszty przedsięwzięcia. Wiązałoby się też z prześwietleniem inwestycji przez bank, co nie zawsze firmie deweloperskiej jest na rękę.

> W 2010 r. powstał zupełnie nowy projekt ustawy o ochronie nabywców projektów deweloperskich, którego bardzo ważnym elementem jest AID, czyli Arkusz Informacji Dewelopera – mówi Konrad Płochocki. – AID z powodzeniem już dziś, nawet gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8602

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament