Kiedy trzeba skorygować sporządzone sprawozdanie finansowe
Po sporządzeniu sprawozdania finansowego, podpisaniu go i zatwierdzeniu przez zarząd mogą wystąpić zdarzenia, które dotyczyły zamkniętego właśnie roku obrotowego. Jak ująć je w księgach rachunkowych i sprawozdaniu? Zależy to od tego, jaki jest ich charakter i w którym momencie zostaniemy o nich poinformowani
Mowa tu o tzw. zdarzeniach występujących po dniu bilansowym. Zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy o rachunkowości, jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego a przed jego zatwierdzeniem jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie lub powodujących, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest zasadne, powinna ona odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy.
Jeżeli zdarzenia, które nastąpiły po dniu bilansowym, nie powodują zmiany stanu istniejącego na dzień bilansowy, to odpowiednie wyjaśnienia zamieszcza się w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.
W przypadku firm, których sprawozdania podlegają obowiązkowemu badaniu przez biegłych rewidentów, zdarzenia po dacie bilansowej mogą więc wystąpić w okresie od dnia bilansowego, w dacie sporządzenia wstępnej wersji sprawozdania finansowego przedłożonego do badania, w dacie podpisania ostatecznego sprawozdania finansowego (uwzględniającego ewentualne korekty biegłego rewidenta) i opinii wydanej przez biegłego rewidenta co do tego sprawozdania, do daty zatwierdzenia sprawozdania finansowego.
Ważne terminyZgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości nie później niż w ciągu trzech miesięcy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta