Jak rozliczyć korektę faktury wewnętrznej
Podstawa opodatkowania w imporcie usług może się zmienić po wystawieniu przez kontrahenta faktury korygującej. Jakie są skutki takiej korekty?
– Pracownicy austriackiej firmy świadczyli w Polsce usługi związane z naprawą urządzenia. Fakturę za te usługi spółka rozliczyła w deklaracji za styczeń. W marcu otrzymała fakturę korygującą, która dotyczyła podwyższenia ceny usługi, co wynikało z nieujęcia w fakturze pierwotnej kosztów podróży pracowników, choć taka możliwość wynikała z zawartej umowy.
W związku z tym spółka wystawiła w marcu wewnętrzną fakturę korygującą. Za jaki okres należy ją ująć? Czy istotne będzie tu potwierdzenie otrzymania przez spółkę faktury korygującej od firmy z Austrii? Sprawa jest bardzo ważna, bo urządzenie jest wykorzystywane przez spółkę w działalności zwolnionej z VAT (usługi medyczne) i nie ma ona prawa do odliczenia VAT związanego z importem tej usługi.
Czy trzeba skorygować deklarację za styczeń i wpłacić podatek z odsetkami za zwłokę, czy też można ją ująć w deklaracji za marzec bez konieczności ponoszenia kosztów tych odsetek – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 29 ust. 17 ustawy o VAT podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą polski usługobiorca jest obowiązany zapłacić. Kwota ta obejmuje zatem zarówno należność za wykonanie samej usługi, jak i koszty dodatkowe. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta