Leasingobiorca nie powinien płacić podatku od ubezpieczenia
Obciążenie leasingobiorcy kosztem składki ubezpieczeniowej to nic innego jak świadczenie za wynagrodzeniem (odsprzedaż) usługi ubezpieczeniowej zwolnionej z VAT
Tak orzekł WSA w Warszawie 24 marca 2010 r. (III SA/ Wa 2038/09).
Spółka jest leasingodawcą. Zawierane z klientami umowy leasingu przewidują, że leasingobiorca ponosi odpowiedzialność za właściwy stan przedmiotu leasingu i ryzyko jego uszkodzenia czy zniszczenia, bez względu na przyczynę. Obowiązek ubezpieczenia przedmiotu leasingu spoczywa zasadniczo na leasingobiorcy, który ma możliwość wyboru sposobu ubezpieczenia.
W razie niedopełnienia tego obowiązku spółka ubezpiecza przedmiot leasingu w swoim imieniu, na rzecz leasingobiorcy, w ramach posiadanego w ofercie pakietu ubezpieczeniowego. Wówczas obciąża swoich klientów odrębną opłatą z tytułu składek ubezpieczeniowych, traktując to jako czynność zwolnioną z VAT. Przeniesienie kosztu ubezpieczenia przedmiotu leasingu na leasingobiorcę traktuje bowiem jako zakup i następnie odsprzedaż usługi ubezpieczeniowej.
Odsprzedaż usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta