Świadek porwania nie może być obojętny
Kto, mając wiarygodną informację o porwaniu lub jego usiłowaniu, nie zawiadomi o tym policji, naraża się na trzy lata więzienia
Dotychczasowe kary za tego rodzaju przestępstwa były niższe, a zasady odpowiedzialności łagodniejsze. Za bezprawne pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem groziło do dziś od roku do dziesięciu lat więzienia – tyle samo co np. za kradzież z włamaniem. Od dziś jest surowiej – od lat trzech do 15. Sprawami o porwanie i przetrzymywanie zakładnika zajmą się zaś sądy okręgowe, a nie rejonowe (DzU nr 7, poz. 46).
Zbyt łagodnie
Ojciec uprowadza małego syna, bo matka od lat nie pozwala na ich spotkanie; koledzy porywają i przez kilka dni przetrzymują koleżankę dla żartu – to częste scenariusze tego rodzaju przestępczości. Najgłośniejsze i najtragiczniejsze porwanie od lat: Krzysztofa Olewnika, do dziś nie doczekało się prawdziwego finału.
– Przestępstwa wymierzone przeciwko wolności człowieka polegające na przetrzymywaniu go wbrew jego woli są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta