Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadek porwania nie może być obojętny

19 kwietnia 2010 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Kto, mając wiarygodną informację o porwaniu lub jego usiłowaniu, nie zawiadomi o tym policji, naraża się na trzy lata więzienia

Dotychczasowe kary za tego rodzaju przestępstwa były niższe, a zasady odpowiedzialności łagodniejsze. Za bezprawne pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem groziło do dziś od roku do dziesięciu lat więzienia – tyle samo co np. za kradzież z włamaniem. Od dziś jest surowiej – od lat trzech do 15. Sprawami o porwanie i przetrzymywanie zakładnika zajmą się zaś sądy okręgowe, a nie rejonowe (DzU nr 7, poz. 46).

Zbyt łagodnie

Ojciec uprowadza małego syna, bo matka od lat nie pozwala na ich spotkanie; koledzy porywają i przez kilka dni przetrzymują koleżankę dla żartu – to częste scenariusze tego rodzaju przestępczości. Najgłośniejsze i najtragiczniejsze porwanie od lat: Krzysztofa Olewnika, do dziś nie doczekało się prawdziwego finału.

– Przestępstwa wymierzone przeciwko wolności człowieka polegające na przetrzymywaniu go wbrew jego woli są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8602

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament