Studium zagospodarowania przestrzennego nie decyduje o przeznaczeniu terenu
Dostawa terenów niezabudowanych innych niż budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę jest zwolniona z VAT. Szkopuł w tym, że nie do końca jest jasne, kiedy to zwolnienie może wchodzić w grę
Dostawa terenu „przeznaczonego pod zabudowę”, a zatem nieobjętego zwolnieniem przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, podlega 22-proc. VAT. Niestety, nigdzie w ustawie o VAT nie znajdziemy definicji pojęcia „teren przeznaczony pod zabudowę”.
Nie określa ona czynników przesądzających o przeznaczeniu terenu. Konsekwencją tego jest rozbieżne orzecznictwo sądowe i różna praktyka organów podatkowych.
Nie zamiar stron decyduje...
Nie ma wątpliwości, że o przeznaczeniu terenu powinny decydować czynniki obiektywne. Czyli przesądzający jest nie zamiar stron transakcji, ale kryteria możliwe do zidentyfikowania na podstawie przepisów prawa.
Określając, które z tych obiektywnych przesłanek powinny być decydujące, należy sięgnąć do przepisów regulujących ład przestrzenny i zakres korzystania z własności nieruchomości. Podstawowym aktem prawnym w tym zakresie jest ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, tam zatem należy poszukiwać wyjaśnienia pojęcia „przeznaczenie terenu”.
...lecz przepisy o planowaniu
Odesłanie takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta