Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż pracownikom po niższej cenie ma swoje konsekwencje

28 czerwca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Katarzyna Jędrzejewska

Proponując podwładnym zakupy po preferencyjnej cenie, warto sprawdzić, czy nie trzeba będzie potrącić z tego tytułu zaliczki na podatek. No i oczywiście doliczyć VAT

– Po jakiej cenie można sprzedać telefon firmowy pracownikowi? Czy trzeba jeszcze o czymś pamiętać? – pyta czytelnik.

Najprawdopodobniej pytanie to jest podyktowane obawą o skutki podatkowe:

- po stronie pracownika, tzn. czy zaniżenie ceny nie spowoduje, że pracownik będzie miał przychód z tego tytułu, iż zapłaci za telefon mniej, niż gdyby kupiła go osoba niezatrudniona w firmie (np. gdyby pracodawca sprzedał telefony na Allegro),

- po stronie pracodawcy, tzn. czy zaniżenie ceny sprzedaży nie spowoduje, że urząd skarbowy sam oszacuje dochód firmy z tytułu sprzedaży.

Omówmy obie konsekwencje.

Skutki dla podwładnych

Przychodem pracownika ze stosunku pracy są m.in. świadczenia częściowo odpłatne (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w skrócie ustawy o PIT). Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, to przychodem podwładnego jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń a odpłatnością ponoszoną przez pracownika (art. 11 ust. 2b ustawy po PIT).

Wartość świadczenia należy ustalić według zasad określonych w art. 11 ust. 2 lub 2a, czyli – w tym wypadku – na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie telefonami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich zakupu.

Liczy się wartość rynkowa ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8659

Spis treści
Zamów abonament