Gdy dłużnik upadnie, nie odzyskasz podatku zapłaconego do budżetu
Upadłość kontrahenta uniemożliwia skorzystanie z ulgi w VAT na złe długi. W którym jednak momencieta negatywna przesłanka powinna być spełniona?
Niedawne stanowisko Izby Skarbowej w Katowicach precyzuje tę kwestię. Warto przy tej okazji przyjrzeć się bliżej tej, coraz częściej stosowanej przez podatników, instytucji prawa podatkowego.
Weryfikacja należnego podatku
Rozwiązanie pozwalające odzyskać VAT zapłacony od dostaw towarów lub świadczenia usług, za które podatnik nie otrzymał zapłaty (tzw. ulga na złe długi), zostało wprowadzone w 2005 r. Jednak do czasu liberalizacji warunków skorzystania z tej ulgi nie była ona atrakcyjna dla podatników (z przyczyn nadmiernego formalizmu i powiązania z warunkami wskazanymi w ustawach o podatkach dochodowych).
Od 1 grudnia 2008 r. natomiast jest narzędziem coraz częściej wykorzystywanym i pozwalającym zniwelować negatywne dla firm skutki przyjętych przez ustawodawcę zasad rozpoznawania obowiązku podatkowego w VAT (z chwilą wykonania usługi wydania towaru, wystawienia faktury itd.).
Nowelizacja z 2008 r. pozwoliła bowiem korzystać z ulgi już wtedy, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Ulga polega na tym, że na podstawie art. 89a i 89b ustawy o VAT podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona (jest zaległa co najmniej 180...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta