Europa musi ciąć wydatki
– To Azja jest dziś regionem, który będzie pobudzał wzrost na świecie – mówi José Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej
Na szczytach w Kanadzie spotkali się najpierw w Huntsville przywódcy krajów najbardziej uprzemysłowionych i Rosji, czyli G8, a potem doszli do nich w Toronto przywódcy reszty świata z G20. To ta druga uznawana jest za ważniejszą, bo jest bardziej reprezentatywna i może podejmować decyzje obowiązujące cały świat. Czy więc utrzymywanie elitarnej G8 ma jeszcze sens?
José Manuel Barroso: Sądzę, że G8 ma przyszłość. Oczywiście dyskusja potwierdziła, że najważniejszym forum globalnego zarządzania gospodarczego ma być G20, to ustalono na poprzednim szczycie G20 w czerwcu 2009 roku w Pittsburghu. Ale G8 daje szansę bardziej kameralnej wymiany zdań. Bardzo lubię ten format G8. W praktyce jest nas przy stole dziesięcioro i dyskusja jest bardzo otwarta, nieformalna. Obecny szczyt pokazał, że G8 zdecydowanie ma sens i przetrwa.
Czy po dyskusji na szczytach ma pan wrażenie, że reszta świata lepiej rozumie europejskie stanowisko w sprawie konsolidacji budżetowej?
Dyskusja była naprawdę bardzo dobra. Został doceniony europejski pakiet stabilizacyjny, wysiłki w kierunku konsolidacji fiskalnej, a wreszcie działania na rzecz reformy regulacji finansowych. Inni przywódcy zrozumieli mój argument, że stabilne euro jest w interesie całego świata. A ono będzie stabilne tylko pod warunkiem, że dokonamy konsolidacji budżetowej. Przecież nie możemy żądać od tak zadłużonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta