Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego kredyt w euro jest zdradliwy i ryzykowny

28 czerwca 2010 | Nieruchomości, budownictwo | gb
Andrzej Saniewski odradza zadłużanie się w euro
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Andrzej Saniewski odradza zadłużanie się w euro

Jeśli nie stać cię na płacenie raty o jedną czwartą wyższej niż ta wyliczona przez doradcę, nie bierz tak wysokiego kredytu na mieszkanie. Oprocentowanie wzrośnie, bo jest rekordowo niskie, szczególnie w euro. Gdy minie kryzys, rata kredytu w euro może być wyższa niż przy tym samym zobowiązaniu w złotych

Rozmowa z Andrzejem saniewskim, doradcą finansowym z firmy ANSAN Colsulting

Rz: Jeśli dziś nosiłby się pan z zamiarem zaciągnięcia kredytu na mieszkanie, czego obawiałby się pan najbardziej? Co powinni wziąć pod uwagę potencjalni kredytobiorcy?

Andrzej Saniewski: Istnieją cztery główne czynniki ryzyka, które powinien wziąć pod uwagę każdy kredytobiorca: spadek dochodów rodziny, wzrost stóp procentowych, osłabienie złotego oraz ewentualne kłopoty finansowe dewelopera, wpływające na przedłużenie terminu wybudowania mieszkania.

Te czynniki ryzyka występowały zawsze, ale w związku z obecnym kryzysem na świecie, który właśnie wszedł w nową fazę, zagrożenie z nimi związane znacząco wzrosło. Potencjalni kredytobiorcy powinni wziąć pod uwagę przede wszystkim ryzyko wzrostu oprocentowania kredytu. To ryzyko jest szczególnie istotne w przypadku kredytów w euro, gdyż obecne stopy procentowe są rekordowo niskie.

Dlatego też biorąc kredyt hipoteczny, warto mieć tzw. poduszkę finansową, która pomoże nam przetrwać ewentualne kłopoty związane ze wzrostem raty lub zmniejszeniem naszych dochodów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8659

Spis treści
Zamów abonament