Zatrudnionemu pracownikowi czasem wolno powierzyć inne zadania
Podczas podpisywania angażu strony na stałe ustalają warunki pracy i płacy. Zdarza się jednak, że w trakcie zatrudnienia potrzebne będą zmiany w tym zakresie
Tak może być z powierzeniem pracownikowi innej pracy. W praktyce stanowisko i rodzaj pracy są niejednokrotnie utożsamiane. Przyczyną tego jest różny sposób określenia rodzaju pracy, który zazwyczaj następuje przez oznaczenie stanowiska, na którym praca ma być świadczona. Pojęcia te jednak się nie pokrywają.
To nie stanowisko
Rodzaj pracy jest jednym z tych warunków pracy, które winny być określone w umowie o pracę (art. 29 § 1 pkt 1 k.p.). Wskazując jednocześnie na treść stosunku pracy (art. 22 § 1 k.p.), którego elementem jest wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy, uznać trzeba, że określenie rodzaju pracy – choćby dorozumiane – jest elementem koniecznym do zawarcia umowy o pracę. Powinien być on tak określony, by można było zdefiniować obowiązki pracownika.
Im bardziej ogólnie strony angażu określają rodzaj pracy, tym większy jest zakres kierowniczych uprawnień pracodawcy w wyznaczaniu obowiązków pracownika. W szczególności, przy ogólnym oznaczeniu rodzaju obowiązków w umowie o pracę może zaistnieć sytuacja, że praca danego rodzaju może być wykonywana na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta