Nie powinno być kary za wcześniejsze rozliczenie należnego podatku
Kiedy w związku z wykonaniem usługi bądź dostawy towaru powstaje obowiązek wykazania należnego VAT? Przepisy ściśle to regulują. Niestety, nie zawsze precyzyjnie
W efekcie wielu przedsiębiorców – w tym m.in. dostawcy złomu – ma kłopoty z prawidłowym rozliczeniem się z fiskusem. Obowiązek podatkowy w VAT powstaje zasadniczo w dwóch przypadkach: wydania towaru i wykonania usługi.
Jest jednak od tej reguły wiele wyjątków. Przykładowo: jeżeli przed wydaniem towaru czy usługi otrzymano część należności (np. przedpłatę, zaliczkę, ratę), wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tej części.
Obowiązek podatkowy powstaje później, w sytuacji gdy dostawa towaru (wykonanie usługi) są potwierdzane fakturą. Przesunięcie następuje do daty wystawienia tej faktury (ale nie później niż w ciągu siedmiu dni, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi).
Kolejne modyfikacje momentu powstania obowiązku podatkowego znajdziemy w art. 19 ustawy o VAT. Przepis ten bardzo mocno skomplikował możliwość ustalenia precyzyjnej daty powstania obowiązku podatkowego.
Uwzględniając specyfikę pewnych transakcji (np. rozliczenia dostawy gazet) czy też branż (np. usługi budowlane), ustawodawca uznał za zasadne wprowadzenie wyjątków od ogólnych zasad powstania obowiązku podatkowego. Wyjątki – które dla wielu podatników miały nieść ze sobą ulgę w postaci przesunięcia terminu powstania obowiązku podatkowego – stały się dla nich gwoździem do trumny.
Przeanalizujmy – dla przykładu – powstanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta