Udzielający lekcji na godziny mogą płacić kartę podatkową
Korepetytor, jeśli chce być w zgodzie z przepisami, powinien zarejestrować w gminie działalność gospodarczą, uzyskać REGON, wybrać w urzędzie skarbowym formę opodatkowania i rozliczać się z fiskusem
Udzielanie korepetycji, czyli lekcji na godziny, jest działalnością gospodarczą ze wszystkimi tego konsekwencjami, gdy chodzi o obowiązek rejestracji i obowiązki podatkowe, także gdy jest to zajęcie dodatkowe, obok pracy na etacie, czy sposób dorabiania do stypendium.
Korepetytor po jej zarejestrowaniu staje się przedsiębiorcą i ma możliwość wyboru formy opodatkowania. W tym celu na ogół konieczna będzie wizyta w urzędzie skarbowym (tej formalności nie można załatwić w gminie).
Według skali, liniowo...
Korepetytor może się rozliczać z podatku dochodowego na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc.) albo płacić podatek liniowy 19 proc. W obu przypadkach PIT płaci się od dochodu, tj. przychodu pomniejszanego o koszty uzyskania, np. związane z używaniem na potrzeby firmy samochodu osobowego, zakupem komputera itp. Konieczne jest też prowadzenie tzw. małej księgowości, czyli księgi przychodów i rozchodów.
Ta forma opodatkowania jest niejako podstawowa. O jej wybraniu urzędu skarbowego się nie zawiadamia. Słowem, jeśli nie zawiadomimy fiskusa o wyborze innej formy opodatkowania, oznacza to, że rozliczamy się za pomocą księgi przychodów i rozchodów.
...albo ryczałtem
Korepetytor może też wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeśli jest nauczycielem. Świadczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta