Zarabiają na wakacjach, oddają VAT od marży
Od ponad dwóch lat biura podróży nie mają już wyboru zasad opodatkowania. Muszą płacić VAT od marży
Ten sposób opodatkowania stosuje się bez względu na to, kto nabywa usługę turystyki, jeżeli tylko podatnik:
- ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski,
- działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek,
- przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.
Usługi nie tylko biur
Art. 119 ustawy o VAT jest wdrożeniem art. 306 dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. W unijnej dyrektywie nie używa się pojęcia „usługi turystyczne” (używano go w poprzedniej – szóstej dyrektywie Rady 77/388/EWG z 17 maja 1977 r.).
Obecnie mowa jest o usługach świadczonych przez biura turystyczne i przez organizatorów wycieczek turystycznych (którzy są traktowani tak jak biura podróży). Odnosi się także do tych podmiotów, które nie są formalnie biurami podróży, ale oferują zorganizowany wypoczynek we własnym imieniu i w tym celu nabywają usługi od innych podatników.
Pojęcie biura podróży jest więc rozumiane szeroko, co podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 24 lutego 2010 r. (III SA/Wa 1900/09), powołując się na orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości m.in. w sprawach C-308/96 między The Howden...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta