Ropa z otwartej rany
W haśle „Akademicki Klub Włóczęgów” znajdującym się w „Abecadle Miłosza” autor pomieścił i taką notę: „Hałaburda, Kazimierz (Marchołt), poeta, członek Sekcji Twórczości Oryginalnej, bokser, publicysta prasy »wszechpolskiej«, umarł na dyzenterię w sowieckim łagrze”
Paweł Jasienica w „Pamiętniku” uwiecznił Kazimierza Hałaburdę czterowierszem z satyrycznej Szopki Akademickiej:
Wybite szyby z bram Ogniska,
Janicki w kącie smutno łka,
lecz zęby też wybite z pyska,
bo umie bić Hałła-burda.
Ten żartobliwy utwór komentuje wydarzenie z jesieni 1930 r., gdy Hałaburda osłaniał wiec Narodowej Demokracji z udziałem Stanisława Strońskiego, broniąc go przed napaścią bojówki sanacyjnego Legionu Młodych, w której wyróżniał się... Czesław Miłosz. Całą sprawę opisał też po latach w „Pół wieku” Jerzy Putrament.
Kim był najmniej znany z „Żagarystów”, niekoniecznie wyróżniający się talentem poetyckim, za to na pewno różniący się od wileńskich przyjaciół poglądami politycznymi, zwracający uwagę mocnym ciosem i skłonnością do równie mocnych napitków, na którym to polu dorównywał mu, ponoć, jedynie Paweł Jasienica. Skąpe informacje na jego temat rozszerzył, na szczęście,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta