Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

VAT przysparza wójtom problemów

26 sierpnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Krzysztof Pysz

Czasem trudno rozstrzygnąć, czy podejmowane przez gminne organy działania podlegają VAT, są zwolnione, czy też w ogóle nieobjęte tym podatkiem. Winne temu są niejasne przepisy

Niewłaściwie implementowana dyrektywa 2006/112/WE w zakresie, w jakim określa podatnika będącego organem władzy publicznej, może rodzić wiele komplikacji.

Dodatkowo art. 15 ust. 6 ustawy o VAT jest mało precyzyjny. Uzasadnia to jego interpretację zgodnie z celami dyrektywy.

Każda działalność

Generalną zasadą VAT, która obowiązuje w całej Unii Europejskiej, jest powszechność opodatkowania. Podatnikiem jest zatem każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty tej działalności.

Dlatego podatnikami są również wszelkie podmioty publiczne, jeśli wykonują działalność gospodarczą poza sferą zadań publicznych, powierzonych im np. przez ustawę o samorządzie gminnym.

Przykład

Gmina, która odpłatnie utrzymuje i remontuje drogi wewnętrzne na cudzej posesji, choć mają służyć jako drogi dojazdowe ogółowi jej mieszkańców, wykonuje zadania spoza zadań własnych (wyrok WSA w Łodzi z 9 sierpnia 2007 r., I SA/Łd 220/2007).

Z tej tylko przyczyny powinna być uznana za podatnika VAT

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8710

Spis treści
Zamów abonament