Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego książka na płycie CD nie jest równa książce tradycyjnej

26 sierpnia 2010 | Dobra firma | Piotr Rydzewski Jarosław Sawicki

Według polskich przepisów tylko książki drukowane korzystają z preferencyjnej stawki VAT. Nie dotyczy już ona dzieł na innych nośnikach niż papier

Do książek wytworzonych metodami poligraficznymi, opisanych symbolem PKWiU 22.11, stosuje się 7-proc. stawkę VAT. Do końca 2010 r. obowiązują dodatkowo przepisy przejściowe, które umożliwiają opodatkowanie książek zerową stawką, jeżeli są klasyfikowane do PKWiU 22.11 (klasyfikacja statystyczna z 1997 r.).

Choć Ministerstwo Finansów wystąpiło do Komisji Europejskiej o przedłużenie stosowania stawki 0 proc. VAT na książki, to jednak do tej pory nie ma rozstrzygnięcia w tej kwestii na szczeblu unijnym.

Bez preferencji

Część wydawanych w Polsce książek jest jednak opodatkowana według podstawowej stawki VAT, czyli 22 proc. (od stycznia 2011 r. prawdopodobnie 23 proc.). Dotyczy to książek innych niż drukowane, np. na płytach CD.

Czy rzeczywiście postępowanie ustawodawcy i stosowanie obniżonych stawek VAT...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8710

Spis treści
Zamów abonament