Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo do odliczenia podatku nie powinno być kwestionowane

26 sierpnia 2010 | Dobra firma | Marzena Gubała

Uznanie świadczeń pomiędzy oddziałem a spółką za nieobjęte VAT skutkuje wyłączeniem prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług wykorzystanych na potrzeby tych świadczeń

Takie jest stanowisko organów podatkowych. Budzi ono istotne wątpliwości.

Przykład

Jeżeli polska spółka kupuje pewne usługi (np. doradcze, informatyczne) od osób trzecich, które następnie zostaną wykorzystane w związku z działalnością utworzonego przez nią oddziału, wówczas, zdaniem fiskusa, spółce nie przysługuje prawo do odliczenia VAT, bo samo świadczenie pomiędzy spółką a oddziałem jest nieopodatkowane.

Podobnie jest, gdy to oddział kupuje usługi bezpośrednio od podmiotów zewnętrznych (np. usługi reklamowe, badania rynku), które wykorzystywane są przez spółkę.

Związek z działalnością nieopodatkowaną...

Prezentując ten pogląd, organy podatkowe odwołują się do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W ich ocenie, jeżeli VAT naliczony ma związek z zakupami towarów i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8710

Spis treści
Zamów abonament