Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Norman idzie na wojnę

25 września 2010 | Plus Minus | Agnieszka Rybak
autor zdjęcia: Sławomir Mielnik
źródło: Fotorzepa

Zwykle stonowany, z brytyjskim dystansem do świata, tym razem wszystkich zadziwił. Profesor Norman Davies zbrojnie włączył się w wojnę polsko-polską

Słowa z początku sierpnia – „PiS to sekta i ruch wywrotowy” – zostały przyjęte z zaskoczeniem. Ocena była ostra. Jednak zdziwienie wywołała przede wszystkim osoba, która tę opinię wypowiedziała. Profesor Norman Davies, brytyjski historyk o uznanej, międzynarodowej pozycji, był do tej pory „dobrem ogólnonarodowym”. Przez 20 lat transformacji, rządów solidarnościowych i postkomunistycznych wypowiadał się jako historyk. Tym razem wszedł w rolę recenzenta bieżącej sytuacji politycznej.

Debiut Daviesa w nowej roli okazał się prawdziwym wejściem smoka. Już kilka dni później określenie „sekta” w odniesieniu do Prawa i Sprawiedliwości zaczęło być z upodobaniem stosowane przez polityków, socjologów, artystów: „PiS działa trochę tak jak sekta polityczno-wyznaniowa” – stwierdził Rafał Grupiński. Ireneusz Krzemiński: „Ta partia to rodzaj sekty, w której wszyscy mają być zakochani w swoim guru”. „PiS to sekta, bo oni zachowują się sekciarsko, nieracjonalnie” – mówi Agnieszka Holland. Sławomir Nowak: „Jarosław Kaczyński nie buduje dzisiaj partii, ale sektę polityczną, i potrzebuje do tej nowej formy organizacji partyjnej gigantycznych emocji i ideologii”. Mówiąc o sekcie, nikt nie nie powołał się na źródło inspiracji.

Norman Davies w rozmowie z „Rz” tłumaczył swoje słowa konwencją wywiadu, podczas którego nie zawsze używa się precyzyjnych sformułowań....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8736

Spis treści
Zamów abonament