Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pan Nikt

25 września 2010 | Bitwy i wyprawy morskie | Krzysztof Masłoń
Jules Verne w podwodnym świecie, rysunek satyryczny z francuskiej gazety „L’Algerie” ukazującej się w Oranie, czerwiec 1884 r.
źródło: Wikipedia
Jules Verne w podwodnym świecie, rysunek satyryczny z francuskiej gazety „L’Algerie” ukazującej się w Oranie, czerwiec 1884 r.

Słusznie uważany za ojca gatunku nazwanego później science fiction – Jules Verne (1828 – 1905) akcję wielu ze swoich licznych powieści umieścił na morzu

„Piętnastoletniemu kapitanowi” poświęcony już został jeden z odcinków cyklu „Na wodzie pisane”, pora przyjrzeć się innym, bardziej nawet znanym, tytułom tego wciąż chętnie czytanego autora.

Za jego klasyczną morską dylogię uważa się „20 000 mil podwodnej żeglugi” (1870) i „Tajemniczą wyspę” (1874). Niekiedy dołącza się do nich „Dzieci kapitana Granta”. Powieści te łączy osoba bohatera, tajemniczego kapitana Nemo kierującego łodzią podwodną „Nautilus”. Jest on Hindusem, synem radży kiedyś niepodległego Bundelkundu i dalszym krewnym bohatera narodowego Indii – Tippo-Sahiba. Wychowano go na gorącego patriotę, nienawidzi więc Anglików, którzy skolonizowali jego ojczyznę. Książę Dakkar, bo tak naprawdę się nazywa, po odebraniu w Europie starannego wykształcenia święci liczne triumfy artystyczne, naukowe i polityczne. Wciąż jednak marzy o wolności dla swego kraju i po kilkunastu latach wraca do Indii, gdzie żeni się z równie wysoko urodzoną Hinduską, z którą ma dwoje dzieci.

W 1857 roku wybucha bunt sipajów i książę staje na czele...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8736

Spis treści
Zamów abonament