Mediacja: między ideologią a rzeczywistością
Lepsze perspektywy dla mediacji są w postępowaniu sądowym niż przygotowawczym – uważa prokurator
Popularyzowanie idei mediacji na tak dużą skalę jak dzisiaj może stwarzać wrażenie, że rzeczywiście w sferze wymiaru sprawiedliwości istnieje ogromny potencjał, którego uruchomienie może w istotny sposób poprawić efektywność postępowań karnych. Niestety, jak to zwykle bywa, gdy popularyzuje się pewien projekt, któremu przypisuje się cudowną moc, uwagi krytyczne wydają się mniej interesujące, chociaż, jak sądzę, są potrzebne, by ambitna koncepcja nie przekształciła się w biurokratyczne fiasko. Uważam, że w obecnym kształcie instytucja mediacji może być sporadycznie stosowana w postępowaniu przygotowawczym, a ewentualne zachęcanie do jej stosowania wewnętrznymi mechanizmami stymulującymi i sztuczne podtrzymywanie przy życiu może spowodować więcej szkód, kosztów i nonsensownej pracy niż pożytku.
Największy mankament
Według obowiązującego stanu prawnego instytucja mediacji w postępowaniu przygotowawczym może być zastosowana, gdy śledztwo czy dochodzenie znajduje się w fazie schyłkowej. To jest największy mankament dzisiejszego modelu mediacji.
Odwołam się przede wszystkim do własnego doświadczenia, ale biorąc pod uwagę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta