Najpiękniejsze doświadczenie
Gdzie, czym i skąd można polecieć w kosmos i jak się do tego przygotować
Turystyka kosmiczna narodziła się
28 kwietnia 2001 r. 415. człowiek, który poleciał wtedy w kosmos, był pierwszym, który za podróż pozaziemską zapłacił. 60-letni Amerykanin Denis Tito wykorzystał regularny lot dostawczy rosyjskiego Sojuza na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS – International Space Station). Załoga może liczyć dwie osoby, a miejsca są trzy. Za ośmiodniową wycieczkę z pięciodniowym pobytem na stacji Tito zapłacił 20 mln USD. W cenę wliczony był półroczny trening w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą.
„Turystyka kosmiczna wymaga ogromnej, ciężkiej pracy. Ale rezultat wart jest włożonego wysiłku. Wizyta na stacji kosmicznej to po narodzinach mojego dziecka najpiękniejsze doświadczenie życia” – zwierzył się Tito we wstępie do „Podręcznika turysty kosmicznego”.
Autorem podręcznika jest amerykański inżynier Eric Anderson, założyciel i prezes firmy Space Adventures organizującej komercyjne loty w kosmos. Tito był jej pierwszym klientem.
Drugim, rok później, był Mark Shuttleworth z RPA, którego wycieczkę rozsławiła pogawędka z kosmosu z byłym prezydentem Nelsonem Mandelą.
Po wybuchu wahadłowca Columbia w 2003 r., w którym zginęło siedmioro astronautów, Space Adventures wstrzymała loty komercyjne. Wznawiając je, tłumaczyła, że eksploracja kosmosu łączy się z ryzykiem, czego klienci muszą być świadomi. Chęć odbycia pozaziemskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta