Leasing z zagranicy, podatek w kraju
Zawierając umowę z zagranicznym leasingodawcą, trzeba się liczyć z tym, że płatności dokonywane na jego rzecz będą objęte w Polsce podatkiem u źródła
W wypadku leasingu operacyjnego nie ma wątpliwości, że są one należnościami licencyjnymi. Większy problem jest z leasingiem finansowym.
Należności licencyjne
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) podatek dochodowy z tytułu przychodów uzyskanych w Polsce przez podatników będących nierezydentami m.in. za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, ustala się w wysokości 20 proc. przychodów.
Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które mają pierwszeństwo przed ustawodawstwem krajowym. W świetle wielu z nich użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego mieści się w definicji „należności licencyjnych”.
Zatem płatności dokonywane przez polskiego przedsiębiorcę na rzecz zagranicznego kontrahenta (objętego w Polsce ograniczonym obowiązkiem podatkowym) z tytułu korzystania z ww. urządzeń są należnościami licencyjnymi.
Przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidują zasadniczo opodatkowanie należności licencyjnych w państwie źródła, tj. w państwie wypłaty, z uwzględnieniem odpowiedniej stawki określonej w umowie (zwykle niższej niż wskazana w ustawie o CIT).
Warunkiem skorzystania z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta