Co zrobić żeby Cię nie zwolnili
Dowiedz się, co na poszczególnych etapach wypowiadania umowy o pracę należy robić, by zwiększyć swoje szanse na zachowanie etatu
I. Wstęp
Większość z kilkunastu procent osób zarejestrowanych jako bezrobotne w powiatowych urzędach pracy to byli pracownicy. Oznacza to, że ktoś im kiedyś wypowiedział umowę o pracę. Niestety, klientem urzędu pracy może zostać każdy z nas lub ktoś z naszych krewnych czy znajomych.
Zanim jednak tak się stanie, musi dojść do utraty pracy. Aby firma mogła skutecznie zwolnić pracownika, musi być zachowany odpowiedni łańcuch procedur. Ich złamanie daje podstawę do podważenia zwolnienia.
Dlatego opisujemy, co na poszczególnych etapach wypowiadania umowy o pracę należy robić i jak osoba, która ma być zwolniona, powinna się zachować, by zwiększyć swoje szanse na zachowanie etatu. Podpowiadamy, czy skuteczna jest odmowa przyjęcia wypowiedzenia i ucieczka z kadr bez pisma pracodawcy wypowiadającego umowę, co się dzieje, gdy pracownik straci przytomność na wieść o zamiarze wręczenia wypowiedzenia.
Odpowiadamy, czy skuteczne jest wykazywanie, że w chwili wręczania wymówienia pracownik był akurat chory i przedstawia na tę okoliczność stosowne zaświadczenie lekarskie.
Oczywiście, wszyscy wiedzą, że są kategorie pracowników chronionych przed zwolnieniem. Informujemy, kiedy osoby takie nabywają tę ochronę, gdzie ma ona swoje granice i czy przeprowadzanie w firmach zwolnień grupowych podtrzymuje ochronę przed utratą pracy gwarantowaną przez kodeks pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta