Zadania nadliczbowe? Tak, ale tylko w weekend
Pracujący tylko w piątek, sobotę, niedzielę i święto też mają nadgodziny. Jednak zdaniem niektórych ekspertów tylko wtedy, gdy w te dni zostają w firmie dłużej
Duży sklep zatrudnia na weekendy studentów. Młodzi ludzie mają umowy o pracę i pracują po 12 godzin w piątki, soboty i niedziele.
Czy wolno im zlecać pracę nadliczbową? Czy w listopadzie i grudniu, gdy godziny robocze są zaniżone w stosunku do wymiaru, wolno zatrudnionym płacić mniej lub zlecić dodatkową pracę w tygodniu?
Mniejszy wymiar
Wyjaśnienia zacznijmy od zaniżonego wymiaru czasu pracy w listopadzie i grudniu. W systemie weekendowym faktyczny czas pracy nie zawsze pokrywa się z ustawowym wymiarem. Wynika to z tego, że godziny pracy zależą od rozkładu piątków, sobót, niedziel i świąt.
Dlatego w okresie rozliczeniowym tych godzin może być mniej. Tę nierówność widać już na przykładzie tygodnia, bo zatrudniony w systemie weekendowym pracuje zaledwie 36 godzin (12 godzin pracy x 3 dni).
PrzykładSklep spożywczy zatrudnia pięć osób. Dwie z nich pracują w systemie weekendowym w piątki, soboty i niedziele po 12 godzin. Pozostali standardowo od poniedziałku do piątku po osiem godzin. Zatrudnieni w systemie podstawowym przepracują w listopadzie i grudniu odpowiednio 160 i 176 godzin, podczas gdy pracujący po 12
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta