Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bariery w naszych głowach

02 listopada 2010 | Publicystyka, Opinie | Rytas Staselis
źródło: Fotorzepa

W przedwojennej Polsce moi dziadkowie także nie mogli pisać swoich nazwisk w języku litewskim, ale nie stali się z tego powodu Polakami – przypomina litewski publicysta

Kilka dni temu litewska telewizja publiczna pokazała sentymentalny obrazek: prezydenci Polski i Litwy, Lech Kaczyński i Valdas Adamkus rozmawiają na pokładzie polskiego samolotu rządowego. Był to ten sam samolot, który 10 kwietnia rozbił się w Rosji, w Smoleńsku. Ta katastrofa dotknęła wielu Litwinów. Od razu nasunęło się jednak pytanie: czy w obecnych warunkach prezydenci dwóch sąsiadujących ze sobą państw będą mogli wsiąść do tego samego samolotu bez obawy, że polscy i litewscy wyborcy nie odbiorą tego wrogo?

Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski już odpowiedział: „Uważam, że relacje z Litwą są tak naprawdę takie same jak od wielu lat, tylko teraz zostały nazwane”. Minister Sikorski jest w Polsce popularnym politykiem. Pozostaje nadzieja, że jest nim nie ze względu na swoje poglądy na stosunki polsko-litewskie. Rzadko się bowiem zdarza, by szef dyplomacji europejskiego kraju publicznie przedstawiał pogorszenie się stosunków z sąsiadem jako sukces.

Hojność Orlenu?

Wrzodem na stosunkach polsko-litewskich jest energetyka, a konkretnie inwestycja polskiego kapitału w rafinerię Mażeikiu Nafta (Możejki). Wśród polskich polityków powszechne jest przekonanie, że od 2006 roku Litwini ciągle wsadzają polskim inwestorom kij w szprychy. Zajmujący się tą sprawą polscy dziennikarze dodają, że Litwa nie doceniła szlachetnego wysiłku Polski. Oto za 3...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8767

Spis treści

Bitwy i wyprawy morskie

Zamów abonament